Spis z natury
| Utworzony przez Justyna Wlizło | Brak komentarzy


Przedsiębiorca rozpoczynający prowadzenie działalności gospodarczej w oparciu o Podatkową Księgę Przychodów i Rozchodów lub Ewidencję Przychodów ma obowiązek sporządzenia spisu z natury. Dodatkowo spis z natury powinien zostać sporządzony na ostatni i pierwszy dzień każdego roku, w sytuacji gdy remanent wynosi zero wystarczy sporządzenie oświadczenia o zerowym remanencie. Należy pamiętać, że początek i koniec roku nie są jedynymi okresami w jakich przedsiębiorca może być zobligowany do sporządzenia remanentu. Sprawdź, kiedy przedsiębiorca jest zobligowany do sporządzenia spisu z natury!
Kiedy należy sporządzić spis z natury?
Zgodnie z § 28 ust. 2 Rozporządzenia w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów spis z natury należy sporządzić w określonych sytuacjach min.:
- na dzień 1 stycznia,
- na koniec każdego roku podatkowego,
- na dzień rozpoczęcia działalności w ciągu roku podatkowego,
- w razie utraty w ciągu roku podatkowego prawa do zryczałtowanego opodatkowania podatkiem dochodowym,
- zmiany wspólnika,
- zmiany proporcji udziałów wspólników lub
- likwidacji działalności.
Możliwe jest również zajście sytuacji w której to naczelnik urzędu skarbowego zażąda przeprowadzenia spisu z natury na dany dzień u konkretnego podatnika.
Remanent powinien odzwierciedlać faktyczny stan ilości danego składnika majątku, w związku z czym należy sprawdzić ile fizycznie produktów znajduje się na stanie firmy, nie należy generować wydruków stanów magazynowych z systemu.
W sytuacji gdy podatnik zamierza sporządzić spis z natury na inny dzień niż rozpoczęcie lub zakończenie roku musi o tym zamiarze powiadomić w formie pisemnej właściwego naczelnika urzędu skarbowego co najmniej 7 dni przed datą sporządzenia remanentu.
Co ujmujemy w spisie z natury?
W spisie z natury powinny być ujęte:
- towary handlowe,
- materiały (surowce) podstawowe i pomocnicze,
- wyroby gotowe,
- półwyroby,
- produkcja w toku,
- braki i odpady,
- towary stanowiące własność podatnika, znajdujące się w dniu sporządzenia spisu poza zakładem podatnika,
- towary obce znajdujące się w zakładzie podatnika (nie trzeba ich jednak wyceniać – wystarczające jest ilościowe ich ujęcie w spisie i wskazanie czyją stanowią własność).
Spis z natury – co powinien zawierać?
Zgodnie z rozporządzeniem w sprawie prowadzenia Podatkowej Księgi Przychodów i Rozchodów spis z natury powinien zawierać:
- imię i nazwisko właściciela zakładu (nazwę firmy),
- datę sporządzenia spisu,
- numer kolejny pozycji arkusza spisu z natury,
- szczegółowe określenie towaru i innych składników wymienionych w § 27,
- jednostkę miary,
- ilość stwierdzoną w czasie spisu,
- cenę w złotych i groszach za jednostkę miary,
- wartość wynikającą z przemnożenia ilości towaru przez jego cenę jednostkową,
- łączną wartość spisu z natury,
- klauzulę „Spis zakończono na pozycji…”,
- podpisy osób sporządzających spis oraz podpis właściciela zakładu (wspólników).
Zerowy spis z natury
W przypadku wielu firm spis z natury nie będzie zawierał żadnych towarów czy materiałów. W takiej sytuacji mamy do czynienia z zerowym remanentem. Nie ma obowiązku sporządzania zerowego spisu z natury. W takiej sytuacji wystarczy oświadczenie przedsiębiorcy że spis z natury jest zerowy. Oświadczenie powinno zawierać informację o roku którego dotyczy, jakiej firmy dotyczy oraz podpis przedsiębiorcy.